skip to Main Content

نصب لبه برای چمن و گیاهان پوششی

نصب لبه برای چمن و گیاهان پوششی

گاه پیش می‌آید که با وجود چمن‌زنی و از بین بردن علف‌هرزها حس می‌کنید باز هم باغچه شما ظاهر مورد انتظار شما را ندارد. لبه‌های تمیز و منظم چمن‌های کنار پیاده‌رو و سنگفرش یا باغچه تاثیر زیادی بر زیبایی چمن و باغچه شما دارد. بنابراین طراحی و رسیدگی به لبه‌های باغچه به اندازه خود چمن‌ها اهمیت دارد و ارزش وقت گذاشتن و هزینه کردن دارد. اغلب ماشین‌های چمن‌زنی به راحتی نمی‌توانند چمن کناره‌های درختان، چراغ‌ها و جدول‌ها را کوتاه کنند. البته احتمالا ایجاد لبه‌های تمیز و مناسب در میان خدمات ارائه شده از سوی شرکت‌های تخصصی فضای سبز که رسیدگی به فضای سبز شما را بر عهده دارند قرار دارد. 

ایجاد کناره‌های صاف از طریق جدول و سنگ و مواد مشابه نیز ممکن است. هدف طراحان فضای سبز در استفاده از کناره‌های سنگی صرفا به کار بردن آنها به عنوان اقلام دکوری نیست. مطابق اصول طراحی فضای سبز این عناصر نباید به قدری از زمین بیرون باشند که جلب توجه کنند. باید بیشتر به جنبه کاربردی این لبه‌ها برای جداسازی یک بخش باغچه از بخش دیگر یا جلوگیری از هجوم یک گیاه پوششی یا چمن به بخش مجاور توجه شود تا جنبه زیبایی و دکوری آنها. در ادامه یکی از راه‌های ارزان قیمت و کارآمد لبه گذاری برای چمن و باغچه آموزش داده می‌شود.

Image titled Install Plastic Lawn Edging Step 2
۱. نواری را که می‌خواهید لبه باغچه یا چمن را در راستای آن نصب کنید به شکل دلخوایه با یک بیل مسطح بکنید. سعی کنید بیل را به صورت عمودی در خاک قرار دهید زیرا لبه‌ها را باید به صورت عمودی در خاک قرار دهید. خاک بخش مقابل چمن را کاملا زیر و رو کنید. و با قسمت پهن بیل خاک‌هایی را که زیر و رو کرده‌اید نرم خرد و نرم کنید.  
Image titled Install Plastic Lawn Edging Step 3
۲. قسمتی را که قرار است نوار را روی آن قرار دهید کمی بیشتر گود گنید تا به اندازه ارتفاع نوار در آید که معمولا بین ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر است.
 
Image titled Install Plastic Lawn Edging Step 5
۳. رول یا نوار لبه‌ها پلاستیکی را که قبلا تهیه کرده‌اید به طول دلخواه برش دهید. آن را طولی درون گودی شیار قرار دهید به طوری که بخش مدور آن روی لبه خاک قرار گیرد و زایده قسمت زیرین آن به سمت بیرون باشد. 
 

Image titled Install Plastic Lawn Edging Step 6

۴. کمی خاک روی برخی بخش‌های قسمت بیرونی نوار بریزید و آن را محکم کنید تا ثابت شود و بتوانید میخ‌های نوار را بکوبید. 
 

Image titled Install Plastic Lawn Edging Step 7 

۵. میخ‌های مخصوص را روی زائده زیرین نوار بکوبید به طوری که نوار در حالت عمومی در ارتفاع مناسب محکم بایستد. بخش‌های کناری نوار را به طور کامل با خاک بپوشانید و با فشار پا خاک‌ها را فشرد و محکم کنید. لبه نوار را تا حد امکان فشار دهید تا به سطح خاک برسد و لبه آن تنها کمی بالاتر از سطح خاک قرار گیرد به طوری که از یک سو بخش چمن یا گیاه پوششی جایگزین آن به بخش دیگر سرایت نکند و از سوی دیگر چرخ‌های دستگاه چمن‌زنی بتواند از روی آن عبور کند.
 
Image titled Install Plastic Lawn Edging Step 8

۶. در صورت نیاز می‌توانید لبه نوار را برای تنظیم ارتفاع آن کمی به بالا بکشید.

 

Image titled Install Plastic Lawn Edging Step 9

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × پنج =

Back To Top