skip to Main Content

بام سبز (روف گاردن)

بام سبز (روف گاردن)

بام سبز (روف گاردن)

متریال مورد استفاده در سازه‌ها و سقف‌های سنتی اشعه خورشید را بیشتر از اینکه انعکاس دهد به خود جذب می‌کند. این عامل باعث بالا رفتن دمای سطح بام و به تبع آن محیط شهری نسبت به دمای واقعی هوا می‌‌شود که به آن “اثر جزیره گرمایی” می‌گویند. برای کمک به کاهش این مشکل، گسترش بامهای سبز یا روف گاردن توصیه شده است. در این بامها، کاربرد بام فقط به عنوان اجزایی برای پوشش ساختمانها در نظر گرفته نمی شود بلکه بخشی جدایی ناپذیر از ساختار ساختمان را تشکیل می‌دهد که کاربردهای متعددی می‌یابد.

کاربردها و مزایای بام سبز (روف گاردن) :

-بامهای سبز، انتخابی عالی برای مناطق شهری

بامهای سبز، با ارزش عملکردی بالایی که دارند، به عنوان یکی از بهترین گزینه های مناطق شهری به حساب می آیند. بامهای سبز افق جدیدی از فرصتها را برای فضاها ارائه می دهند تا بتوانند بر مشکل از دست دادن فضای زندگی طبیعی رهایی یابند.
محوطه سازی در سقفها می تواند طبیعتی که رفته رفته توسط بتن جایگزین شده و همچنین زیستگاههای بومی که با سرعت زیادی در حال تخریب هستند را جبران کند. بامهای سبز به عنوان مکانی جهت تعاملات اجتماعی و همچنین کاهش اثرات جزیره گرمایی استفاده شده و علاوه بر تاثیرات اجتماعی مفید آن ناشی از حضور در طبیعت، فواید بسیاری دارند که در این مقاله به مواردی از آنها اشاره می کنیم.

-مدیریت آب آشامیدنی و حفظ آب برای فضای سبز بام

بامهای سبز می توانند با کنترل تلاطم جریان روان آبها که مشکل عمده بسیاری از شهرها است، به آنها کمک کنند. آنها با توجه به طراحی شان توانایی نگهداری آب با سرعتهای مختلف را دارند. لوله ها و تخلیه کننده ها می توانند به سادگی در بامهای سبز گنجانده شوند. هنگامی که آب باران بر روی سقف می ریزد، بخشی از آن تبخیر می شود در حالی که بخش دیگر به تدریج از طریق لوله ها و تخلیه کننده ها خارج می شود. بنابراین فشار بر سیستم تخلیه خیابان کاهش یافته و به کنترل تلاطم روان آبها کمک می کند.

بام سبز-بهبود محیط زیست در اثر روف گاردن

همانطور که آب باران تبخیر می شود، هوای بالای آن را مرطوب ساخته و آنرا خنک می کند. این پدیده باعث می شود دمای هوا در بالای پشت بامها کاهش یافته و آب و هوا را بهبود بخشد. از آنجایی که پشت بام خنک تر می شود، کارایی واحدهای ساختمان بهبود می یابد که در زمینه های اداری یا تجاری بسیار اقتصادی بوده و باعث کاهش هزینه های برق این مراکز می شود. علاوه بر آن، با بهتر کردن هوای محیط اطراف باعث ایجاد مناطقی راحت برای کاربران ساکن در زیر بام می شود.

-جذب گرد و غبار و ذرات سمی

آلودگی هوا پدیده ای شایع در همه شهرهای بزرگ است. بامهای سبز می توانند نقش مهمی در فیلتر کردن آلودگی هوا و بهبود کیفیت هوا بازی کنند. هنگامی که هوا جریان می یابد، سطح برگها در بام سبز سرعت جریان هوای بالای آن را کاهش می دهد و ۱۰ تا ۲۰ درصد ذرات گرد و غبار را در هوا فیلتر کرده و به این ترتیب، هوا را تمیز می کند. جدای از آن، در حالی که آب باران به سقف سبز چند لایه می ریزد، نیترات از آب باران فیلتر شده و کیفیت آب متلاطم را بهبود می بخشد.

خانه » هشت ایده طراحی منظر و فضای سبز هشت ایده طراحی منظر و فضای سبزحتما بخوانید : هشت ایده طراحی منظر و فضای سبز

-حفاظت در برابر آلودگی صوتی

یکی از مزیتهای بام سبز در هنگام آلودگی صوتی نمایان می شود. مناطق شهری عمدتاً دارای صداهای بلند هستند که یکی از دلایل آن وجود ساختمان هایی است که در مسیرهای پرواز و باشگاههای شبانه، بازار، مراکز و نمایشگاهها و … قرار دارند. بامهای سبز توانایی بازتاب صوت به میزان ۳ دسی بل و افزایش ظرفیت عایق صوتی سقف به میزان ۸ دسی بل را داشته و باعث محافظت از ما در برابر آلودگی صوتی می شود.

بام سبز-فراهم آوردن فضای سبز بیشتر از طریق بام سبز

سطوح لایه ای بامهای سبز به طراحان اجازه می دهد تا کاربران را به تجربه نزدیک شدن به طبیعت تشویق کنند. این سطوح فرصتهایی را برای معماران و طراحان منظر فراهم می کند تا به طور مسئولانه فکر کنند و نگرانیهای خود را در مورد انقراض گونه ها در طبیعت نشان دهند که اگر با دقت طراحی شده و با حساسیت راجع به آنها فکر شده باشد، محوطه سازی گسترده بر روی بامهای سبز، فرصتهای شگفت انگیزی برای بازگرداندن تخریب گونه های بومی و زیستگاه های وابسته به آنها را فراهم می کند. این مناطق سبز همچنین می تواند به عنوان فضاهای تنفسی برای کاربران در زندگی شهری شلوغ عمل کنند.

اصول طراحی باغحتما بخوانید : اصول طراحی باغ

-استفاده از مواد قابل بازیافت در روف گاردن

حتی مواد مورد استفاده در بامهای سبز هم مواد قابل بازیافت هستند. در آنها از مواد بازیافت شونده مانند پارچه، پلی استایرن و از پلی اتیلن در لوله های زهکشی استفاده می شود. بامهای سبز، می توانند به عنوان بامهای سازگار با محیط زیست مورد توجه قرار گیرند.
در حالی که زندگی شهری طبیعت را با سرعت بالایی از بین برده و در محیط زیست بی ثباتی ایجاد کرده است، بام سبز یکی از بهترین گزینه ها برای معماری سازگار با محیط زیست و پایدار است که علاوه بر پاسخگویی به محیط زیست،جمع شدن مردم جهت تعاملات اجتماعی را به ارمغان می آورد.

مترجم: مرضیه مولایی

منبع: مجله معمار منظر

منبع اصلی: شبکه طراحان فضای سبز

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 6 =

Back To Top